יורם ארנון

איך לומדים מוזיקה סוּפית? – סדנה מעשית במוזיקה עות’מאנית

לכל מי ששר, מנגן (על כל כלי נגינה) או מתופף; פתוח גם לצופים-מאזינים

מסורת הלימוד העות’מאנית העתיקה הנקראת “מֶשְק” היא שיטה מעשית ללמידה מתוך חווית הנגינה והשירה.

על פי שיטה זו נלמדה והועברה בעל פה, ממורה לתלמיד, המוזיקה התורכית הקלאסית והסוּפית, ואתה מערכת המקאם – השפה המוזיקלית העות’מאנית.
התלמידים והמורה יושבים במעגל, מנגנים, שרים ומדברים, וחולקים ידע, דעות וחוויות.
בצורת לימוד כזאת מִטשטשים ההבדלים בין מורה לתלמיד, ובין הרמות השונות.

בסדנה נחווה את צורת הלימוד המסורתית העות’מאנית, ננגן ונשיר יצירות סוּפיות תורכיות, ומתוכן נלמד גם קצת אלתור, הבעה וקישוטים.

מחוֹללים ומחַללים – על המוזיקה הסוּפית המוולווית ומשמעותה

מאז הקמתו של המסדר הסוּפי המוולווי (הידוע כמסדר “הדרווישים המחוללים”) על ידי ג’לאל א-דין רומי ובנו סולטן ולד, תפסו המוזיקה והריקוד, החליל והמחול, מקום מרכזי בתרגול הרוחני של חברי המסדר. בכך מחברים המוולווים את אמונתם הדתית למסורות מיסטיות עתיקות יומין המבקשות התעלות רוחנית באמצעות האומנות. עם צמיחתה של האימפריה העות’מאנית היו המוזיקאים המוולווים אחד הגורמים המרכזיים בהתפתחותה של המוזיקה התורכית הקלאסית. במפגשיהם עם מוזיקאים בני עדות, דתות ולאומים שונים – יהודים, יוונים, ארמנים, ערבים, הודים, פרסים ועוד – התחולל “כור היתוך” שהוליד מוזיקה מורכבת, מעודנת ועשירה, ויצר את שפת המקאם – השפה המוזיקלית העות’מאנית. בסדנה נלמד על משמעותם של הצליל, החליל, הריקוד והלימוד במסורת הסופית המוולווית, נכיר את סמליותם של טקס הסמאע המוולווי והמוזיקה המלווה אותו, ואולי גם נתנסה בהתעלות הרוחנית שמזמנת לנו המוזיקה הסופית התורכית.
יורם ארנון

נגן עוּד, אתנומוזיקולוג, מלחין ומורה; בוגר האקדמיה בירושלים והאוניברסיטה הטכנית של איסטנבול.

במשך ארבע שנים התגורר באיסטנבול, שם התמחה במוזיקה תורכית עות’מאנית וניגן עם הרכבים של מוזיקה סוּפית תורכית. בתקופה זו למד עם מורים ונגנים מהמובילים בתורכיה, ועסק בין היתר בחקר ההקשרים הרוחניים של המוזיקה העות’מאנית העתיקה והשימוש בה לריפוי.

מנגן, חוקר ומלמד מוזיקה תורכית קלאסית, עממית וסוּפית. מופיע לבד ובהרכבים שונים ומעביר סדנאות בנושא המוזיקה העות’מאנית.

טל’: 0546365922