סמדר יערון

 

הריקודים המקודשים של גורדג'ייף

מקורו של הריקוד המקודש בעבודה של כוהנים וכוהנות בני מסדרי קודש במזרח ובמרכז אסיה. הריקודים הם סידרה של תנועות רבות עוצמה המבוססות על עבודת פולחן, כיוון ותפילה ממקדשי המסתורין של המזרח- טיבט, טורקיסטאן, פרס, אפגניסטן, טרנסקאספיה וטורקיה. הם קיימים כבר 4000 שנה.
מטרתם של הריקודים לפתח אחדות בין הגוף, המחשבה (מיינד) והרגשות ולהביא להרמוניה בין מקורות האנרגיה השונים באדם דרך הרחבת הגבולות בין הגוף והנפש. זהו שימוש בתנועה כמפתח להתמודדות עם מחוזות חדשים של התודעה.
התניותינו כופות אותנו אל תוך הרפרטואר המוגבל של המחשבה, רגש והתייחסות פיסית. כל מחשבה מתקשרת להרגשה שתוצאתה החזקה מסוימת של הגוף. התנועות המקודשות עוזרות לשבור דפוס זה ועוזרות לפתוח שדה חדש שמשוחרר לחלוטין מהתניות.
באמצעות התנועעות מדויקת, לא שגרתית, מתפתח חוש תנועתי- אסתטי חדש.
הריקודים שמבוססים על קואורדינציה וריכוז נלמדים בדממה היות ועל המורה והתלמיד כאחד להיות ערים ונוכחים בגופם ובנפשם. האימון בריקודים המקודשים הוא מסע אינטנסיבי אל מרכז הוויתנו ותוצאתו היא מרכוז פנימי יוצא דופן, תחושה חדשה של קצב פנימי ותודעה שלווה.
אנו משתמשים בהם היום עם כבוד לקידוש ועם אומץ לחידוש ועובדים איתם ככלים להגברת מודעות האדם לטבעו האמיתי.

 

הריקוד הסופי

מקורו של הרקוד המקודש הסופי הוא בכת המיסטית של האיסלאם, הכת הסופית. טכניקת הרקוד היא של סבוב הרקדן(המודט) על נקודת ציר סביב עצמו.
הסופים מדמים את נפש האדם לבצל ששכבותיו העוטפות זו את זו הן התניותנו השונות. במהלך הסחרור נזרק מתוך המרכז כל מה שאינו חיוני, בדומה לאטום שקליפותיו ניתקות. הבצל מתקלף מכוח הסיבוב ומה שנשאר הוא מרכזו הריק, ובהקבלה-מודעות טהורה, נוכחות מלאה, תמצית הוויתנו.
הסבוב הצנטרפוגלי מביא לאיזון בין מרכזי האנרגיה ותורם לחיזוק תחושת המירכוז, הקואורדינציה והאיזון בין הגוף,הנפש והרוח. זהו טרנס מבוקר במודעות מלאה.

 

 

סמדר יערון – יוצרת רב תחומית ,ממייסדי המרכז לתאטרון עכו (1985) ושותפה מרכזית לפיתוח שפת העבודה הייחודית של המרכז.יוצרת ומנהלת אמנותית במרכז בעכו.

בתחילת שנות התשעים עברה השתלמות ברקודים מקודשים ורקוד מקודש סופי   באשרם של בגואן שרי רגניש אושו בפונה ומאז היא עובדת איתם בתאטרון ועושה בהם שימוש סדנאי מדיטטיבי ופרפורמטיבי. מרבה להופיע עם יצירותיה (האנתולוגיה ,משאלה מכוכב ,אום מוחמד )בפסטיבלים בין לאומיים.

לאחרונה זכתה בפרס השחקנית ע"ש מיכאל לנדאו לאמנויות הבמה של מפעל הפיס